> > >   HAVÍŘOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Devětadvacet habrů

vloženo: 30.04.2019           komentářů: 0

Habrovou alej na šumbarském sídlišti budou „hlídat“ žáci nedaleké školy.Devětadvacet habrů, čerstvě vysazených na havířovském sídlišti Šumbark podél ulice Marie Pujmanové, má od dnešního dne své patrony – žáky pátých a šestých tříd nedaleké školy. Páťáci se o stromy budou starat ve dvojicích, šesťáci samostatně. Glejty ke stromům, na jejichž pořízení přispěla městu Nadace ČEZ 150 tisíc korun, dětem předala náměstkyně havířovského primátora Jana Feberová.

"V našem regionu je každý strom vítaným příspěvkem ke zlepšení životního prostředí. Navíc u habrů jsme si na Hlavní třídě v centru města vyzkoušeli, že plní i estetickou funkci," vysvětlila Jana Feberová, proč se radní rozhodli vysadit stromy právě v části města, kterou tvoří jedno z největších sídlišť v regionu. "Zároveň jsem zvědavá, jak bude fungovat záštita žáků školy. Byli bychom rádi, kdyby to přispělo k větší odpovědnosti dětí a k tomu, aby byly vnímavější k životnímu prostředí," dodala náměstkyně.

Kluci i holky, kteří se stali patrony stromů, zatím přistoupili odpovědně k prvnímu úkonu: Na "svůj" strom si nainstalovali cedulku, která jejich patronát nad konkrétním habrem prokazuje. A hned plánovali, že cedulkou to rozhodně neskončí. "Bydlím v sousedním domě, takže budu strom každý den zalívat. Hlavně teď, když je velké sucho," svěřila se jedna z žákyň. Její spolužák chce hlídat, aby strom dobře rostl a nikdo mu neubližoval. "Když uvidím, že by chtěl někdo třeba trhat větve, hned si to s ním vyřídím."

Vysazené stromy by podle záměru města měla odclonit přilehlé bytové domy, snížit hluk, prašnost a celkově zlepšit mikroklimatické podmínky na Šumbarku. Výsadbu provedla městská společnost Technické služby Havířov, která zajistí i komplexní údržbu zeleně.

"V regionech zatížených průmyslem je výsadba zeleně obzvlášť důležitá. Těší nás, že městům a obcím nejen na Ostravsku můžeme vycházet vstříc a zároveň tak přispět ke snížení emisí CO2 a dalších škodlivých látek," uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Lípy, habry, duby či ovocné stromy zapouštějí kořeny v obydlených místech i volné krajině díky grantovému řízení Nadace ČEZ Stromy už osm let. Doposud bylo podpořeno 400 projektů zaměřených na výsadbu zeleně a obyvatelé měst a obcí zasadili více než 92 tisíc stromů a další zeleně. Jeden strom za svůj život z atmosféry odebere přibližně jednu tunu CO2.


autor: www.havirov-city.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  HAVÍŘOVSKÁ 112

21.01.2019

Zastavil v garáži
Po nezvládnutém průjezdu zatáčkou, se proboural do garáže domu.Řidič (46) osobního vozidla Škoda Octavia nezvládl průjezd levotočivou zatáčkou a zastavil ve zdi garáže. Jel ve směru z obce Těrlicko do obce Třanovice. Jízdu nepřizpůsobil svým schopnostem, vlastnostem vozidla a dopravě a technickému stavu komunikace. Vozidlem vjel na pole a pokračoval dál. Nezvládnutá jízda skončila nárazem do obvodové zdi garáže rodinného domu. Řidič nebyl zraněn, jeho dechová zkouška byla negativní. Škoda na zdi garáže a uložených věcech byla předběžně vyčíslena na sto tisicí korun. Na poškozeném vozidle je škoda ve výši 120 tisíc korun.

13.05.2018

Podezřelý říká, že si toho moc nepamatuj
Nejdřív na balkón, pak do okna bytu a nato výskok ven, kde už čekal policista.V neděli 13.5. krátce po osmé hodině ráno, po oznámení na tísňovou linku, policisté zadrželi 29letého cizince žijícího v ČR pod oknem přízemního bytu v Českém Těšíně, na ulici U Mlékárny. Opilý muž vylezl na balkón jednoho přízemního bytu, kde začal kopat do dveří. Do bytu se mu nepodařilo dostat, dveře nepovolily. Nato z balkónu přelezl do vedlejšího otevřeného okna jiného bytu. A po vyrušení majitelem, z okna bytu vyskočil ven.Na místě už byli policisté, kteří ho zadrželi.

12.05.2018

Napadení před barem
V sobotu 12.5. v noci na ulici před jedním havířovským barem mladší muž fyzicky napadl staršího. Důvodně podezřelý 29letý muž v podnapilém stavu přišel zezadu k 43letému a otočil si ho. Nato ho bezdůvodně udeřil pěstí do obličeje. Poškozený muž upadl na zem. Násilník jej několikrát udeřil pěstí do hlavy a nešetřil ani kopy do už ležícího muže.

25.04.2018

Opilý za volantem způsobil
Opilý za volantem způsobil bezmála sedmdesáti tisícovou škodu. Ve středu 25. 4. kolem deváté hodiny večer v Havířově na ulici E. Destinové 59letý řidič vozidla Ford Galaxy poškodil několik vozidel. Při couvání z podélného parkovacího místa zadní částí narazil do osobního vozidla Škoda Superb. V jízdě pokračoval ve směru k ulici U Tesly…narazil do pravé přední části podélně zaparkovaného osobního vozidla VW Polo. Menší automobil byl nárazem odhozen na před ním stojící VW Passat. I přesto, řidič fordu pokračoval v jízdě dál. Nakonec po několka metrech od kolize byl zadržen jedním z majitelů nabouraného vozidla.

03.08.2017

Havárie zkomlikovala dopravu
Komplikace v dopravní špičce způsobila v Havířově havárie motocyklu. Ve středu 2. 8. odpoledne došlo na příjezdu do města k dopravní nehodě motocyklu. Řidič motocyklu Honda CBR jel ve směru od Ostravy. Před kruhovou křižovatkou zastavilo osobní vozidlo Škoda Octavia. Motorkář při dojezdu nedodržel bezpečnou vzdálenost, aby nedošlo ke střetu, stroj "položil" na silnici. Ke střetu mezi vozidlem na motocyklem nedošlo. Motorkář byl odvezen k ošetření do nemocnice, poté se vrátil na místo dopravní nehody. Zkouška na přítomnost alkoholu byla negativní. Škoda na motorce byla předběžně vyčíslena na deset tisíc korun.